Literatura dziecięca

7 polecanych książek dla dzieci

Czytanie z dziećmi nie tylko rozwija ich wyobraźnię i słownictwo, ale także buduje silne więzi emocjonalne. Uczenie dzieci miłości do książek od najmłodszych lat jest prawdopodobnie jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy dla nich zrobić. W dzisiejszym poście przedstawiamy kilka ulubionych książek dla dzieci, które powinny znaleźć się na półkach wszystkich małych książkowych miłośników.

„Miejsce na miotle” Julia Donaldson, Axel Scheffler

Ta urocza książka to historia o czarownicy, która leci na swojej miotle. Dosiadają się do niej goście i w pewnym momencie miotła pęka. Czy bohaterowie zdołają uratować się przed smokiem? Zabawna, rymowana historia stworzona przez duet: Julię Donaldson i Axela Schefflera.

„Alicja w Krainie Czarów” – Lewis Carroll.

Klasyczna opowieść, która wciąż rozpala wyobraźnię dzieci na całym świecie. Jej fascynującymi postaciami i absurdalnymi sytuacjami Carroll pokazuje, że nauka i zabawa mogą iść w parze.

„Panna z mokrą głową” Kornel Makuszyński

Ta szalona dziewczyna ma mnóstwo wspaniałych przygód. Jeździ konno, wspina się drzewa i płata figle. Powieść jest bardzo optymistyczna i zaraża radością życia i dobrocią. Powieść wydana w 1969r ale nadal chętnie czytana.

„Król Maciuś Pierwszy” – Janusz Korczak.

To klasyka literatury dziecięcej, która wciąż jest atrakcyjna dla młodych czytelników. Maciuś jest chłopcem, który nagle zostaje królem – jego historia uczy dzieci o odpowiedzialności, dojrzewaniu i sprawiedliwości.

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – J.K. Rowling

Wielu z nas dorastało na przygodach młodego czarodzieja. To wciągająca, pełna magii i przygód historia, którą z przyjemnością odkryją również nasze pociechy.

„W pustyni i w puszczy” – Henryk Sienkiewicz.

To opowieść o dwójce młodych bohaterów, którzy muszą pokonać wiele trudności, by wrócić do domu. Książka dostarcza wielu emocji i uczy stateczności oraz odwagi.

„Karolcia” – Maria Krüger.

Jest to wzruszająca opowieść, która bawi i uczy. Akcja książki toczy się dookoła różowego koralika, który niesie pomoc głównej bohaterce w różnych trudnych sytuacjach,  gdyż ma czarodziejską właściwość, że spełnia każde życzenie dziewczynki. 

Czytanie tych książek z dziećmi daje ogromną radość, a także doskonałą okazję do rozmów na wiele tematów. Książki te oferuje niejedna księgarnia internetowa (matfel.pl) jak również wiele księgarni stacjonarnych. Wierzę, że ta lista zainspiruje Was do odkrywania świata literatury razem ze swoimi pociechami.

Możesz również polubić…